رسید دستگاه کارتخوان به عنوان صورتحساب نوع سوم تلقی می ‌شود

تاریخ انتشار : ۱۴۰۲/۱۱/۲۷

به گزارش رسانه مالیاتی ایران، مهدی موحدی بکنظر سخنگوی سازمان امور مالیاتی کشور در خصوص مشمولان صدور صورتحساب الکترونیک، گفت: طبق ماده ۱۴ مکرر قانون پایانه ‌های فروشگاهی و سامانه مودیان، تعیین حد نصاب‌ها در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار گرفت؛ بر این اساس، در سال ۱۴۰۲، کسانی که فروش آنها ۱۵۰ برابر معافیت موضوع ماده ۸۴ شود (۱۸ میلیارد تومان)، مکلف به ارسال صورت حساب نوع یک و دو هستند.

وی افزود: بنابراین هر کسی تا شهریور ماه سال ۱۴۰۲، فروش خالص کالا و خدماتش ۱۸ میلیارد تومان را رد کرده باشد، مکلف شده است که از اول دی ماه سال ۱۴۰۲ صورتحساب الکترونیکی صادر کند. یعنی اگر خریداری آمد و فاکتور درخواست کرد، اگر مصرف‌کننده نهایی بود، باید صورت حساب نوع دو برای او صادر کند و اگر شخصی بود که قصد داشت از اعتبار ارزش افزوده استفاده کند باید برای او صورتحساب نوع یک صادر شود.

موحدی بکنظر ادامه داد: خود قانون حد نصاب را ۲۵ برابر معافیت ماده ۸۴ قانون مالیات‌های مستقیم را مبنا قرار داده است، اما تا پایان سال ۱۴۰۴ قواعد دیگری با روند تدریجی طرح شده است. به طور مثال حد نصاب در نظر گرفته شده برای سال آینده، ۱۰۰ برابر معافیت موضوع ماده ۸۴ قانون مالیات‌های مستقیم و برای سال ۱۴۰۴، ۵۰ برابر در نظر گرفته شده است.

رئیس مرکز تنظیم مقررات سازمان امور مالیاتی افزود: در این بازه زمانی، اشخاص حقوقی مکلف به ثبت نام در سامانه و ملزم به صدور صورتحساب الکترونیکی نوع یک و دو هستند. اشخاص حقیقی نیز، درصورتی که فروش خالص بالای ۱۸ میلیارد تومان دارند ملزم به صدور صورتحساب نوع یک و دو دارند.

وی با بیان اینکه در کنار این موارد عده دیگری نیز به سامانه ملحق شده‌ اند، گفت: به طور مثال طلافروشان براساس ماده ۲۶ قانون مالیات ارزش افزوده مکلف به ثبت نام در سامانه و ارسال صورت حساب نوع یک و دو هستند. در کنار این گروه، فروشندگان مواد معدنی به واحدهای فرآوری مواد معدنی به حکم قانون بودجه ۱۴۰۲ و در کنار آنها پزشکان، روانشناسان و مشاوران خانواده نیز مکلف به صدور صورتحساب نوع یک و دو هستند.

موحدی بکنظر در مورد مودیانی که می ‌توانند از طریق دستگاه‌های کارتخوان قدیمی خود صورتحساب الکترونیک صادر کنند، گفت: کسانی که فروش تک نرخ دارند، یعنی کالاهایی می ‌فروشند که نرخ یکسان مالیات ارزش افزوده دارند (به طور مثال، همه کالاهایی که می ‌فروشند مالیات ۹ درصد دارد یا همه آنها معاف از مالیات است) می ‌توانند از امکان استفاده از رسید دستگاه کارتخوان خود به عنوان صورتحساب نوع سه بهره‌مند شوند و تکلیفی جز این نداشته باشند، چه خالص فروش آنها بالای ۱۸ میلیارد تومان باشد چه کمتر از آن.

وی تاکید کرد: کسانی که فروش تک نرخ دارند یعنی کالاهایی می ‌فروشند که نرخ یکسان مالیات ارزش افزوده دارند، در صدور صورتحساب نوع سه، نیازی به شرکت معتمد ندارند و رسید دستگاه کارتخوان به عنوان صورتحساب برایشان ثبت می ‌شود.

وی مورد هزینه احتمالی تعویض کارتخوان‌های قدیمی با اندرویدی نیز گفت: این کار هزینه چندانی نخواهد داشت و احتمالا هزینه‌ ای تا ۶ میلیون تومان خواهد داشت هر چند که برخی شرکت‌های معتمد به صورت رایگان این جایگزینی را انجام می‌ دهند.

موحدی بکنظر افزود: ارسال صورتحساب از طریق شرکت‌های معتمد به سازمان امور مالیاتی برای مودیان رایگان و بدون پرداخت هزینه است.

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است