ضریب کاهشی مالیات بر ارزش‌ افزوده قطعی مشاغل 1398

تاریخ انتشار : ۱۴۰۳/۰۱/۰۴

بر این اساس، در راستای حکم بند (و) تبصره (۶) قانون بودجه سال ۱۳۹۸ که مقرر می‌دارد: «سازمان امور مالیاتی کشور می تواند مالیات بر ارزش افزوده گروه هایی از مؤدیان مشمول قانون مالیات بر ارزش افزوده را با اعمال ضریب کاهشی ارزش افزوده فعالیت آن بخش تعیین کند. مقررات این بند در خصوص دوره هایی که مالیات آن ها قطعی نشده است، جاری خواهد بود. ضریب ارزش افزوده هر فعالیت با پیشنهاد سازمان امور مالیاتی کشور به تأیید وزیر امور اقتصادی و دارایی می رسد.» و با عنایت به تعیین ضریب ارزش افزوده برخی فعالیت ها و تایید آن توسط وزیر محترم امور اقتصادی و دارایی، به منظور تکریم و حل مشکلات مؤدیانی که قادر به مستند سازی اعتبارات خرید نمی باشند و تعامل با آنان و وحدت رویه در اجرای مقررات موارد ذیل جت اجرا ابلاغ می‌گردد:

۱-بنابر اختیار حاصل از بند (و) تبصره (۶) قانن بودجه سال ۱۳۹۸ کل کشور، ضریب ارزش افزوده برای فعالیت های مندرج در جدول ذیل تعیین و به تأیید وزیر محترم مور اقتصادی و دارایی رسیده است. بدیهی است ضریب مزبور صرفاً بریا تعیین مأخذ مشمول مالیات و عوارض ارزش افزوده اشخاص حقیقی فعالیت های ذیل است.

مشاغل مشمول اعمال ضریب ارزش افزوده:

۱ فروشندگان آهن آلات شش درصد (۶%)
۲ سنگبری ها یازده درصد (۱۱%)
۳ صاحبان نمایشگاه ها و فروشگاه های خودرو پنج درصد (۵%)
۴ فروشندگان انواع روتختی، روبالشی، رومیزی و نظایر آنها هفت درصد (۷%)
۵ فروشندگان انواع نوشت افزار و لوازم مهندسی هفت درصد (۷%)
۶ فروشندگان انواع لوازم بهداشتی و ساختمانی هفت درصد (۷%)
۷ فروشندگان انواع لحاف، حوله، بالش، تشک و کوسن هفت درصد (۷%)
۸ فروشندگان کارت شارژ و سیم کارت دو درصد (۲%)
۹ فروشندگان مواد غذایی و آجیل و خشکبار شش درصد (۶%)
۱۰ فروشندگان پوشاک، کیف، کفش و پارچه هفت درصد (۷%)
۱۱ فروشندگان لوازم بهداشتی وآرایشی هفت درصد (۷%)
۱۲ فروشندگان عینک و قطعات و لوازم مربوط هشت درصد (۸%)
۱۳ فروشندگان لوازم قطعات یدکی خودرو، موتورسیکلت، سه چرخه موتوری و دوچرخه شش درصد (۶%)
۱۴ فروشندگان لوازم خانگی شش درصد (۶%)
۱۵ فروشندگان رایانه و ماشین اداری و قطهات لوازم یدکی مربوطه پنج درصد (۵%)
۱۶ فروشندگان لوازم برقی و الکتریکی شش درصد (۶%)
۱۷ فروشندگان محصولات لاستیکی و پلاستیکی هفت درصد (۷%)
۱۸ فروشندگان انواع اسباب بازی نه درصد (۹%)
۱۹ فروشندگان انواع ساعت و لوازم یدکی مربوطه هفت درصد (۷%)
۲۰ فروشندگان انواع شوفاژ و تهویه مطبوع و قطعات و لوازم یدکی مربوطه شش درصد (۶%)
۲۱ فروشندگان انواع آسانسور، پله برقی و تجهیزات و قطعات و لوازم یدکی مربوطه شش درصد (۶%)
۲۲ فروشندگان انواع پتو، انواع کالا و لوازم خرازی و انواع زیورآلات و جواهرات بدنی هفت درصد (۷%)
۲۳ کارگاه صنعتی پوشاک سیزده درصد (۱۳%)

۲- در تعیین ضریب ارزش افزوده فعالیت های موضوع بند (۱)، مالیات و عوارض ارزش افزوده به عنوان بخشی از قیمت تمام شده کالا منظور شده است، لذا اشخاص مزبور در هنگام فروش مجاز به مطالبه و وصول مالیات و عوارض ارزش افزوده، مازاد بر قیمت فروش نخواهد بود.

۳-ضریب ارزش افزوده تعیین شده، برای کلیه دوره های مالیاتی سال ۱۳۹۸ و ماقبل آن که مالیات و عوارض آن قطعی نشده است جاری خواهد بود.
تذکر: به استناد تبصره(۲) ماده ۲۱۰ قانون مالیت های مستقیم مالیات و عوارض ابرازی مؤدیان در اظهارنامه تسلیمی قطعی محسوب می شود، لذا در صورتی که مالیات و عوارض ابرازی مؤدیان از مالیات و عوارض تعیین شده بر اساس مفاد این دستورالعمل بیشتر باشد، مالیات و عوارض ابرازی مؤدیان که قطعی محسوب می شود ملاک عمل خواهد بود.

۴-مالیات و عوارض ارزش افزوده آن دسته از فعالان موضوع بند (۱) که اقدام به نگهداری اسنادو مدارک و اجرای مقررات مطابق فرآیندهای اجرایی تعیین شده در قانون نموده اند و خواهان استفاده از ضریب مزبور نمیباشند براساس اسناد ومدارک با رعایت مقررات موضوع قانون مالیات بر ارزش افزوده تعیین می شود و ضریب مذکور مانع از تعیین مالیات وعوارض براساس اسناد و مدارک نخواهد بود.

۵-مأخذ محاسبه مالیات و عوارض ارزش افزوده و مالیات و عوارض ارزش افزوده مردیان مزبور با توجه به ضریب تعیین شده به شرح ذیل تعیین می شود:
ضریب *کل فروش مشمول دوره = مأخذ محاسبه مالیات و عوارض ارزش افزوده هر دوره
نرخ مالیات و عوارض * مأخذ مشمول مالیات و عوارض ارزش افزوده هر دوره = مالیات و عواض ارزش افزوده هر دوره

۶-در صورتی که مودیان مذکور به عرضه توأم کالاها یا خدمات مشمول مالیات و معاف از مالیات اشتغال داشته باشند موظف اند سهم فروش کالاهای مشمول مالیات و عوارض ارزش افزوده وکالاهای معاف از مالیات و عوارض ارزش افزوده را براساس مستندات مشخص و اعلام کند، در صورتی که امکان اعلام سهم فروش کالاهای مشمول و معاف بریا دوره های گذشته وجود ندارد مأموران مالیاتی موظف هستند با توجه به واقعیات موجود و براساس قرائن مالیاتی سهم کالاهای مشمول را تعیین کنند.
در ادامه دستورالعمل نحوه اجرا ی بند (و) تبصره (۶) قانون بودجه سال ۱۳۹۸ در مورد تعیین ضریب ارزش افزوده برای برخی از فعالیت‌ها

۷-مفاد این دستورالعمل برای کلیه فعالان اقتصادی مشمول ثبت نام موضوع بند (۱) این دستورالعمل لازم الاجرا خواهد بود بنابراین عدم ثبت نام یا عدم تسلیم اظهارنامه و یا تسلیم اظهارنامه کمتر از مالیات و عوارض موضوع بند (و) تبصره ۶ قانون بودجه سال ۱۳۹۸ مانع از اعمال این دستورالعمل برای پرونده هایی که در راستای بند یاد شده مورد رسیدگی قرار می گیرند نخواهد بود.

۸-فعالان مضووع بند (۱) کماکان مکلف به رعایت سایر تکالیف قانونی (از جمله اراه اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده هر دوره، پرداخت مالیات و عوارض، ارائه اسناد و مدارک )خواهند بود.

۹-فعالان موضوع بند (۱) مکلف اند در زمان خرید کالا و خدمات مشمول مالیات و عوارض از مؤدیان مشمول ثبت نام شده در نظم مالیات بر ارزش افزوده، مالیات و عوارض مطالبه شده را با دریافت صورتحساب و رعایت سایر مقررات به حساب های مؤدیان مشمول واریز کنند.

۱۰-ادارت کل امور مالیاتی حداکثر مساعدت لازم را در خصوص تقسیط و بخشودگی جرائم با رعایت مفاد مواد «۱۶۷» و «۱۹۱» قانون مالیات های مستقیم و بخشنامه های صادره در این خصوص اعمال کنند.

۱۱- مفاد این دستورالعمل برای کلیه مأموران مالیاتی و مراجع دادرسی مالیاتی تعیین شده در قانون مالیات بر ارزش افزوده لازم الاجرا است.

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است